Dłuższe urlopy po urodzeniu dziecka:urlop macierzyński – 26 tygodni, urlop rodzicielski – 26 tygodni, urlop ojcowski – 2 tygodnie. Rodzice decydują o wymiarze urlopu. W przypadku rocznego otrzymują przez cały okres urlopu 80 proc. pensji.
Dofinansowanie zatrudnienia niani.Zawarcie umowy uaktywniającej i zgłoszenie jej do ZUS oznacza opłacanie za nianię przez ZUS, składek na ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Zmiany w becikowym.Becikowe uzależnione jest od dochodu – otrzymują je tylko rodziny o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę.
Ustawa „żłobkowa” – żłobki, kluby dziecięce i opiekun dzienny.Ułatwienia w zakładaniu żłobków, określenie zasad organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, warunków świadczonych usług, kwalifikacji osób sprawujących opiekę, zasad finansowania opieki oraz nadzoru nad jakością sprawowanej opieki.
Zwiększenie dofinansowania państwa do budowy i utrzymania żłobków (80 proc. budżet państwa, 20 proc. samorządy).
Niższe opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu– każda godzina pobytu dziecka w przedszkolu – powyżej 5. bezpłatnych – kosztuje maksymalnie 1 zł.
Ustawa rekrutacyjna – określenie na poziomie ustawowym jednolitych i przejrzystych zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.
Urlop wychowawczy dla samozatrudnionych, studentek oraz bezrobotnych– osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne, bezrobotne mamy oraz studentki mają prawo do przebywania na urlopie wychowawczym podczas którego składki odprowadza ZUS.
Refundacja in vitro –programem leczenia niepłodności objętych zostanie około 15 tys. par.
Dożywianie dzieci w szkołach. Uproszczono procedury, których spełnienie było warunkiem otrzymania ciepłego, bezpłatnego posiłku w szkole. O przyznaniu posiłku może decydować samodzielnie dyrektor szkoły.
Stop niezdrowej żywności w szkołach.1 września 2015 r. chipsy, słodkie napoje, fast foody i inne rodzaje niezdrowej żywności znikną ze szkolnych sklepików. Zakaz podawania, sprzedaży oraz reklamowania niezdrowej żywności będzie obowiązywać w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz innych placówkach oświatowo i opiekuńczo-wychowawczych.
Darmowy podręcznik i system dotacji.Od 1 września 2014 r. w 97% szkół w Polsce dzieci uczą się z „Naszego elementarza”.
Sześciolatkiw szkole.
Odroczenie obowiązku szkolnego zgodnie z wolą rodziców po uzyskaniu opinii psychologa.
Ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej– wsparcie rodzin biologicznych i zastępczych oraz zmniejszenie liczebności dużych domów dziecka. Asystenci rodziny pomagają w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, pokazują, jak planować domowy budżet, kierują na terapię.
Wyższe ulgi podatkowe na dzieci.
Karta Dużych Rodzin. Wprowadzenie zniżek dla rodzin wielodzietnych. Z Karty mogą korzystać rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. Karta funkcjonuje na mocy rządowego programu.
Program „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla Młodych”.Państwo dopłaca do kredytu na mieszkanie.
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.Bezwzględny zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Bezpłatna obdukcja u lekarza pierwszego kontaktu (wcześniej bezpłatną obdukcję wykonywano wyłącznie na wniosek prokuratora). Możliwość nakazania opuszczenia lokalu dla sprawcy przemocy oraz powstrzymywania się od kontaktów z osobami pokrzywdzonymi, np. matką, już na etapie postępowania prokuratorskiego. Możliwość odebrania dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego (dopuszczalne jest to w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie).
Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw. 16 Wojewódzkich Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem zapewnia wsparcie i umożliwiam.in. uzyskanie bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
„Niebieska Linia”– telefon interwencyjno-informacyjny dla ofiar przemocy w rodzinie.